تاریخچه اکسپوها در «دنیای شیشه‌ای ۲» کتاب شد

منبع: ایرنا

تهران- ایرنا- جلد دوم کتاب «دنیای شیشه‌ای»، ۶ سال پس از انتشار جلد نخست آن، درباره تاریخچه اکسپوها از سال ۱۸۵۱ میلادی تا اکسپو ۲۰۲۰ دُبی، منتشر شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، این کتاب که به قلم علیرضا بهرامی انتشار یافته، حاصل سفرها و مستندنگاری‌های او از سال ۲۰۱۰ به کلیه اکسپوهای جامع جهانی و نیز اکسپوهای تخصصی بین‌المللی همراه وجوه پژوهشی درباره تاریخچه نمایشگاه‌های صنعتی جهان از ۱۷۹۱ میلادی و نیز اکسپوهای جهانی از ۱۷۰ سال پیش است.

در جلد دوم دنیای شیشه‌ای همچنین بیش از ۸۰۰ تصویر مستندنگاری از اکسپوهای ۲۰۱۵ میلان (ایتالیا) و نیز ۲۰۱۷ آستانه (قزاقستان) و کلیه پاویون‌های حاضر در آنها نیز آمده است. در جلد نخست کتاب نیز که در سال ۱۳۹۴ انتشار یافت، بیش از ۶۰۰ تصویر مستندنگاری از اکسپوهای ۲۰۱۰ شانگهای (چین) و ۲۰۱۲ یوئسو (کره جنوبی) و کلیه پاویون‌های حاضر در آنها منتشر شده بود.

در کتاب دنیای شیشه‌ای ۲ همچنین جدول کامل و استخراجی اکسپوها از سال ۱۸۵۱ تا ۲۰۲۵، شهر و کشور محل برگزاری و همچنین نوع آنها آمده است. علاوه بر این، فهرست نمایشگاه‌های صنعتی جهان از سال ۱۷۹۱ تا قرن حاضر، شهر و کشور محل برگزاری و موضوع آنها نیز برای نخستین‌بار گردآوری و درج شده است.

دیگر بخش‌های این کتاب عبارت‌اند از:

اکسپو چیست؟

اکسپو باغبانی چیست؟

اکسپو دکوراسیون و معماری چیست؟

آیا هر نمایشگاه بین‌المللی بزرگ، یک اکسپو بوده است؟

درباره اکسپو ۲۰۱۰ شانگهای

درباره اکسپو ۲۰۱۲ یوئسو

همه چیز درباره اکسپو ۲۰۱۵ میلان

همه چیز درباره اکسپو ۲۰۱۷ آستانه

بخش پایانی این کتاب هم که با همکاری مهرداد اسکویی، فیلمساز و پژوهشگر، تدوین شده، روایتی است از حضور ایران در اکسپوهای جهانی در دوران قاجاریه و پهلوی، به روایت کارت‌پستال‌ها و کارت‌های تبلیغاتی تاریخی. این بخش، حاوی تصویرهای منحصربه‌فردی است درباره نحوه حضور ایران در اکسپوهای سال‌های دور و خیلی دور که از آرشیوهای غربی استخراج شده است.

پیشتر جلد اول دنیای شیشه‌ای اثر علیرضا بهرامی، به‌عنوان نخستین مرجع فارسی‌زبان درباره اکسپوهای جهانی، در موزه اکسپو، کتابخانه تخصصی بی آی ای و انجمن روزنامه‌نگاران آسیا (آجا) در شهرهای شانگهای، پاریس و سئول ثبت شده بود.

کتاب دنیای شیشه‌ای ۲ در ۲۴۰ صفحه رنگی قطع وزیری توسط نشر آرادمان و بنیاد فرهنگی هنری رودکی، انتشار یافته است.