روایتی از روزگار پل‌پوت،دیکتاتور کمونیست کامبوج در نمایشگاه کتاب

منبع :‌ایبنا

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رضا عابدین‌زاده، کتاب «هرگز نیفت» اثر پاتریشیا مک‌کورمیک را به تازگی ترجمه کرده است که این اثر توسط انتشارات آرادمان در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شده است.

پاتریشیا مک کورمیک، روزنامه‌نگار و نویسنده آمریکایی است. او تاکنون ۲ بار نامزد دریافت جایزه کتاب ملی آمریکا شده که یک‌بار آن برای همین اثر بوده است.

در توضیح این کتاب باید گفت، هنگامی که رژیم کمونیستی افراط‌گرای خمر در کامبوج به قدرت رسید و مردم را در اردوگاه‌های کار جمع کرد، ده‌ها هزار نفر بر اثر گرسنگی، کار زیاد و بیماران جان باختند. اغلب آنها شکنجه می‌شدند و به‌ اجبار اعتراف می‌کردند که خائن و وطن‌فروشند، سپس آنها را در گورهای دسته‌جمعی دفن می‌کردند. نزدیک به دومیلیون نفر، یک‌چهارم جمعیت کشور، جهان خود را از دست دادند. این فجیع‌ترین قتل‌عامی است که تاکنون کشوری در مورد مردم سرزمین خودش انجام داده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «سه‌روز که داریم راه می‌رویم، یک صف طولانی از بچه، همه سیاه‌پوش. یک مار سیاه با ۵۰۰ چشم. خسته، پاها مثل سنگ سنگین شده، توی سرم فقط به‌فکر قدم بعدی‌ام و بعد قدم بعدی فقط راه می‌روم، نه فکری، نه توجیهی، بعضی از بچه‌ها توی راه می‌میرند. در حال راه رفتن می‌میرند. بعضی از بچه‌ها برای والدین‌شان گریه می‌کنند و اینکه خسته‌اند، خسته‌اند. بهشون شلیک میشه، و یا با سرنیزه طرف می‌شوند. حالا حتی دیگه نگاهم نمی‌کنیم فقط راه می‌ریم.

کتاب «هرگز نیفت» اثر پاتریشیا مک کورمیک با ترجمه رضا عابدین‌زاده در ۱۸۴ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و به‌بهای ۱۵ هزار تومان منتشر شده است.