نقاشان جهان در «باغ مشاهیر» گرد هم آمدن

منبع : مهر

انتشار کتاب نقاشی های مشاهیر جهان

مجموعه ای از الگوهای مکتب های مختلف نقاشی با استفاده از آثار مشهوری از سرشناس ترین نقاشان هزاره گذشته، در قالب کتابی با عنوان «باغ مشاهیر» منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «باغ مشاهیر» عنوان کتابی است که در قالب آرت تراپی، الگوهای نقاشی هنرمندان سرشناسی را به کار گرفته است که در مکتب های مختلف هنری، آثار جاودانه ای را در سده های گذشته، به ویژه در چند سده اخیر، خلق کرده اند. مشاهیری چون لئوناردو داوینچی، میکل آنژ، ونسان ون گوگ، پابلو پیکاسو، کلود مونه، مارک شاگال، سالوادور دالی، اندی وارهول، فریدا کالو، رامبراند، گوستاو کلمیت، رنوآر، پل سزان، توماس کین کید، ادوارد مونش، روبنس، گرنت وود، ون روئیزدال، یوهانس ورمیر، موریس اشر، ادوارد هاپر، رنه ماگریت، پیسارو، هانس هلباین، جان سینگر سارجنت، ژان اونوره فراگونار، رابرت کمپین، نیکولا پوسن، توماس گینزبارو، فانتین لاتور، جیمز انسور، گویا و… از این جمله اند.

در مقدمه این کتاب آمده است: رنگ آمیزی نه تنها یک فعالیت مهم خلاقیت ساز برای کودکان و نوجوانان، بلکه برای بزرگسالان هم فرصتی است برای رسیدن به آرامشی مؤثر که به زندگی جلوه بهتری می بخشد. در تفکرات کهن نیز رنگ، تسکین دهنده و آرامش بخش است. حال وقتی فرصت رنگ آمیزی ده ها صفحه طرح های استاندارد، هنرمندانه و علمی برای همگان فراهم می شود، علاوه بر افزودن رنگ بهتر به زندگی، این فرصت هم فراهم می شود که هنرمند درون هر فردی کشف شود. این طرح ها طوری طراحی شده اند که انگار عشق را، هم در داخل و هم در خارج خطوط جست و جو و در نهایت کشف می کنید.

این شیوه اکنون در جوامع توسعه یافته بیش از هر وسیله دیگری توصیه می شود؛ زیرا یک رفتار باوقار هنرمندانه را تجویز می کند که هدف و دستاورد آن، تنها یک فرصت سرگرمی نیست، بلکه وجوهی از انسان معاصر را بیدار و نمایان می کند که شاید در لابه لای لایه های سنگین و ضخیم زندگی پراضطراب ماشینی ما، هیچ گاه فرصت بروز نیافته اند. ضمن آنکه با ایجاد فرصت تمرکز، شهروندان زندگی پرشتاب و پرتنش امروز را نرم و آرام به تمرکز و آرامش هدایت می کند.

«باغ مشاهیر» را نشر آرادمان در ۸۴ صفحه و شمارگان هزار نسخه، به‌ بهای ۱۴ هزار تومان منتشر کرده است.

کار گردآوری و ترجمه متن های پیوست این کتاب، ازجمله شناخت نامه و نکته های خاص زندگی هر نقاش که کنار اثر یا آثار او آمده، به عهده فاطمه فرقانی بوده است.