طلوع آفتاب امید از پشت پلک کتاب

همه چیز از یک بعد از ظهر در اسفندماه شروع شد؛ وقتی مدیر یک انتشارات خصوصی به دنبال راهکاری بود که کتابخوانی را در کشور توسعه دهد و در ضمن با این کار بتواند به کودکان معلول نیز کمک کند. همه این فکرها و طرح آن در جامعه، پیش‌زمینه‌ای شد تا طرحی با عنوان «عشق و آیینه» عیدانه کتاب و اینترنت به نفع کودکان معلول در آستانه عید نوروز شکل گیرد…

همه چیز از یک بعد از ظهر در اسفندماه شروع شد؛ وقتی مدیر یک انتشارات خصوصی به دنبال راهکاری بود که کتابخوانی را در کشور توسعه دهد و در ضمن با این کار بتواند به کودکان معلول نیز کمک کند. همه این فکرها و طرح آن در جامعه، پیش‌زمینه‌ای شد تا طرحی با عنوان «عشق و آیینه» عیدانه کتاب و اینترنت به نفع کودکان معلول در آستانه عید نوروز شکل گیرد؛ طرحی که به دلیل استقبال مردم تا پایان فروردین‌ماه تمدید شده و فرصتی است که بتوانید مجموعه‌ای از کتاب‌های خوب و خواندنی داشته باشید، از اینترنت رایگان استفاده کنید، همچنین با این کار به کودکان معلول کمک کنید. در این گزارش با ما همراه باشید تا کمی بیشتر درباره این طرح بدانیم.

عیدانه کتاب و اینترنت
این طرح چیست، چگونه شکل گرفت و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ علیرضا بهرامی، مدیر انتشارات آرادمان که نخستین جرقه‌های این جریان در ذهن او ایجاد شده در این زمینه می‌گوید: «خانواده من نیز مانند دیگر افرادی که در این جامعه زندگی می‌کنند، از سال‌ها پیش عادت داشتند سالانه به یک مرکز نگهداری کودکان معلول کمک کنند، با خودم فکر کردم چطور می‌شود کاری انجام داد که هم فرهنگی باشد و هم به عنوان یک کار خیر ادامه پیدا کند.»
بهرامی می‌افزاید: «یکی از مشکلات جوامع این است که افراد باید احساس عذاب وجدان کنند تا کاری انجام دهند، در حالی که جوامع مدرنی که ما از منظر اعتقادات ایدئولوژیکی بسیاری از آنها را قبول نداریم، یک گام جلوتر هستند و در قبال چنین موضوعاتی احساس مسئولیت می‌کنند. در این میان ما در زندگی شهری‌ نیز مسئولیت‌هایی داریم که نباید از آنها غافل شویم. از سوی دیگر علاقه من به کتاب و فرهنگ کتابخوانی و علاقه‌مندی به کمک در امور خیریه موجب شد، موضوع را در خانواده مطرح کنم تا مبلغ نقدی کمک‌مان در قالب یک پروسه چرخانده شود و این چرخش نوعی توسعه فرهنگ کتابخوانی نیز باشد.»
بهرامی از خانواده‌اش می‌خواهد همان مبلغی را به آسایشگاه کمک می‌کردند در این چرخه وارد کنند، پیشنهاد از سوی آنها با استقبال روبه‌رو می‌شود و به مرور هسته اولیه طرح عیدانه کتاب شکل می‌گیرد.

یک بسته ۵۰هزار تومانی
در طرح عشق و آیینه، بسته‌های کتاب در دو دسته ۵۰ و ۱۰۰هزارتومانی پیش‌بینی شد. بسته‌های کتاب در حوزه‌ ادبیات و روان‌شناسی در دو سطح پیش‌بینی شد و قرار بر این است که کل (صددرصد) وجه پرداختی بابت هر بسته، به ‌شکل لوازم بهداشتی و اقلام غذایی، به یکی از آسایشگاه‌های کودکان معلول در شرق تهران اهدا شود. بسته «کاخ رؤیاها» یکی از این مجموعه کتاب‌هاست که ۵۰هزارتومان قیمت دارد و قیمت بسته‌ «نوبت ماهیگیری»۱۰۰هزارتومان است.
اقلامی که از عواید این طرح فراهم می‌آید، به مجتمع بهزیستی نارمک تحویل داده می‌شود. این محموله‌ها طبق فهرست اعلامی مرکز، تهیه می‌شوند و تهیه پوشک بچه، مایع ظرفشویی، مایع دستشویی، پودر لباس‌شویی، نرم‌کننده‌ لباس و شوینده‌ی قوی (وایتکس) در اولولیت است، البته جالب است بدانید طرح عشق و آیینه به «کوار» هم رفت. کوار، شهری در ۵۰کیلومتری شهر شیراز در استان فارس است که به این اقلام نیاز داشتند. همچنین تاکنون محموله‌ای از اقلام غذایی مورد نیاز مجتمع توانبخشی نارمک تهران به ارزش ۷۵۰هزارتومان شامل رب گوجه‌فرنگی، چای (۱۲کیلوگرم) و پنیر به مجموعه تحویل داده شده است و این طرح همچنان ادامه دارد. در مجتمع بهزیستی نارمک تهران، از حدود ۲۰۰ معلول نگهداری می‌شود.

یک سهم همگانی
توزیع کتاب‌ها قرار بود از طریق یک مرکز پیک موتوری انجام شود اما برخی دانشجویان زمانی که از برگزاری این طرح مطلع شدند، قبول کردند که با ماشین یا وسیله شخصی خود توزیع کتاب‌ها را انجام دهند و هزینه‌ای که برای پیک موتوری در نظر گرفته شده‌بود هم به طرح تزریق شد. ارسال کتاب‌ها به نشانی‌های تهران، به‌صورت رایگان و خارج از تهران و نیز خارج از کشور، به‌شکل ۵۰درصد هزینه‌ پست سفارشی محاسبه خواهد شد. اقلامی هم که برای مرکز تهیه می‌شود، از بازار عمده‌فروش‌ها تهیه می‌شود تا هزینه‌ها تا ۳۰درصد کاهش پیدا کند.
شرکت اینترنتی «ماهان نت» نیز به این طرح پیوست و قرار شد به افرادی که بسته‌های فرهنگی ۵۰هزارتومانی را خریداری می‌کنند، تا ۱۵۰هزارتومان بسته اینترنت رایگان اهدا کند. خریداران به‌همراه بسته‌ها کُدی دریافت می‌کنند که با ارسال آن به سامانه پیامکی و تلگرامی، از شش تا ده ماه اینترنت رایگان ماهان نت بهره‌مند می‌شوند. شهروندان غیرتهرانی و ساکنان نقاطی که تحت پوشش شرکت مخابرات در ارائه سرویس نیستند، آنتی ویروس اوریجینال سه‌ماهه برای موبایل و لپ‌تاپ دریافت خواهند کرد.

طرحی که ادامه دارد
بهرامی درباره استمرار این طرح توضیح می‌دهد: «خوشبختانه در این یک ماه و نیم با استقبال خوبی از سوی مردم روبه‌رو شدیم و افراد زیادی در این طرح مشارکت کردند، این موضوع ما را به این فکر انداخت که تلاش کنیم این طرح را در طول سال۹۵ نیز ادامه دهیم و ارسال کتاب‌ها هفته‌ای یک‌بار باشد.»
به گفته او، مؤسسه خانه کتاب زیرمجموعه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برای همراه شدن در این طرح اعلام آمادگی کرده و شاید به زودی اتفاقات جدید و مهمی در این حوزه بیفتد و طرح عشق و آیینه در قالب یک کمپین ملی و طرح کشوری برای کمک به دیگر مناطق یا مراکز محروم ادامه یابد.
طرح‌ها و فکرهایی از این دست، طلوع همدلی و همراهی ما ایرانیان است؛ طلوعی که از پشت پلک‌های کتاب و دل‌های مهربانمان پدید می‌آید، باشد که ادامه داشته باشد.