«بگو، بخند، گریه کن»

«بگو، بخند، گریه کن»؛ افشین خماند؛ آرادمان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۵
«بگو، بخند، گریه کن»
نویسنده: افشین خماند
ناشر: آرادمان، چاپ اول ۱۳۹۵
۵۶ صفحه، ۶۰۰۰ تومانشما می‌توانید کتاب «بگو، بخند، گریه کن» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.

****

انتشارات آرادمان این روزها یکی از ناشران فعال در انتشار دستاوردهای شعری شاعران جوان و بعضا کمتر شناخته شده، محسوب می شود. کتاب «بگو، بخند، گریه کن» که سروده های افشین خماند در حوزه شعر نو را شامل می شود، یکی از تازه ترین آثار منتشر شده نشر آرادمان است که اخیرا در قالب این مجموعه روانه بازار کتاب شده است.

«بگو، بخند، گریه کن» شامل مجموعه شعرهای مینی مال افشین خماند به‌همراه طرح‌های گرافیکی مرتضی فرج‌آبادی است که عموما با تمی عاشقانه و به ندرت اجتماعی سروده شده‌اند و جالب اینجاست که اشعارِ کم اجتماعی این کتاب نسبت به اشعار عاشقانه از قوت بیشتر و بهتری برخوردارند به خصوص از نظر تصویری و حسی که در جاهایی نیز به هایکو پهلو می‌زند:

تمام نمی‌شود

در هیاهوی جنگ

میان هزار شمشیر

جنگجو چه کند

با خنده‌اش؟

افشین خماند سال‌ها به‌عنوان روزنامه‌نگار در رسانه‌های مهم و پرتیراژ کشور در کسوت‌های مختلف فعالیت داشته و حالا در کسوت شاعری رمانتیک دست به خطر در شعر زده! اشعار این مجموعه از سادگی و روانی زبان و تصویر بالایی برخوردارند و با این که این مجموعه نمی‌تواند به عنوان یک کتاب جدی و مهم، با جهان بینی و تکنیک خاص و نو، در عرصه شعر امروز ایران حرفی برای گفتن داشته باشد اما به دلیل نگاه موجز و لحظه‌ایی که به سوژه‌ها دارد، برای مخاطب حس صمیمیت خوبی به ارمغان می‌آورد:

خیابانی مطرود

با تابلو ورود ممنوع

در هر دو سو

گم شده

در غفلت نقشه‌ها

منم.